AUTOCAD BLOCK DÜZENLEMEBlock düzenlemenin iki yolu vardır. Bunlardan ilki blok yapılan nesneyi block editor ile açarak düzenlemektir. İkinci seçenek ise refedit komutudur. Bu komut ile blok nesnesini içine girmeden düzenleme yapabilmekteyiz. Çizim sırasında bunun avantajının daha çok olduğunu farkediceksiniz. Değiştirilecek nesnenin yanında bulunan diğer nesnelere olan uzaklığını görebildiğiniz bu yolla nesnemizi daha kolay düzenleyebiliriz.

Örnek:

Şekil 1

 

Çizim sırasında dkdörtgenimizin tam ortasına bir çember çizdiğimizi zannediyoruz. Aslında düşündüğümüz gibi değilmiş bunu da kırmızı dikdörtgenimizi kırmızı çizgelere ortaladığımız zaman fark ediyoruz. Telaşa gerek yok. Bloğumuzun refedit komutu ile  açarak işe başlıyoruz.

Şekil 2

Nesnemizi seçtikten  sonra seçilen bloğun ismi ve bir öngörüntüsü ekranda çıkacaktır. Daha sonra “ok” butonuna tıklayıp bloğu düzenlemek üzere açarız.

Şekil 3

Bloğumuzu açınca artık içerisindeki nesneleri seçebildiğimiz bir serbestlik oluşacaktır. Şekil4 den de görüldüğü gibi istediğimiz nesneyi diğer nesnelerin konumuna göre düzenleyebiliriz.

Şekil 4